تون شیدر Toon Shader یا سایه کارتونی چیست + نحوه استفاده

تون شیدر Toon Shader Graph یا همان سایه کارتونی سه بعدی 3D چیست ؟ بازی های انیمه ژاپن چگونه با یونیتی Unity ساخته میشوند ؟ دادن حالت کارتونی به اشکال سه بعدی چگونه است و باید کدام نرم افزاز ها را بلد باشیم . چگونه می توان بازی هایی با گرافیک کارتونی ساخت ؟


اول از همه بگوییم تبدیل اشکال سه بعدی به دو بعدی با استفاده از تون شیدر تا 15 سال پیش چیزی شبیه آرزو بود ! اینکه یک شکل سه بعدی بسیار راحت انیمیت می شود اما زیبایی انیمه های ژاپنی را ندارد ! یعنی هرچقدر هم که بخواهیم سه بعدی را شبیه دو بعدی ژاپن کنیم ، ناتوانیم ! اما خود ژاپن راه حل اینکار را با کمک استودیو ها و شرکت های بزرگ کشف کرد . تصویر زیر کیفیت کار انیمه های ژاپن هست که با سختی فراوان حاصل می شود :

انیمه قهرمان سپر

تون شیدر Toon Shader یا سایه کارتونی چیست + نحوه استفاده

اما دقیقا در همین انیمه بعضی قسمت ها و هیولا ها را سه بعدی انیمیت کرده بودند ! یعنی یک شکل سه بعدی که حرکت دادن آن بسیار راحت تر هست را ، میان اشکال دو بعدی گذاشته بودند ! البته با مبحث تون شیدر . اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم ، تون شیدر برای کارتونی کردن اشکال سه بعدی به کار می رود … اشکال دو بعدی ، تخت و کارتونی هستند اما اشکال سه بعدی (مانند دنیای واقعی ما انسان ها) حالت واقعی دارند . حالا باید کاری بکنیم که این سه بعدی که واقعی بنظر میرسد ، کارتونی شود ! یعنی دنیای اطراف خود را ، تماما رنگارنگ و کارتونی ببینید ! که با وجود عینک های VR این اتفاق به احتمال زیاد تا سال 2028 به طور کامل رخ خواهد داد.

از چه زمان سایه های کارتونی به دنیای بازی ها آمدند ؟ 

در ابتدا نرم افزار هایی مانند ادوبی سابستنس آمدند و در ساخت متریال کمک شایانی کردند ( حدودا از سال 2015 ) سپس در یونیتی نیز به صورت رسمی از سال 2018 کار حرفه Shader شروع شد. از آن زمان تا کنون ، هیچ نرم افزاری مانند یونیتی برای متریال ها و تون شیدر ها وقت نگذاشته است ! تمامی بازی های انیمه ای و آنلاین و تون شیدر با یونیتی ساخته میشوند . تون شیدر هنوز در ساخت بازی در بیشتر کشور ها وجود ندارد ! زیرا نه بر روی یونیتی نصب هستند و نه پلاگین هستند !! داستان این قضیه مفصل است … 

عکس های زیر، سایه کارتونی را در یونیتی بخوبی نشان میدهد:

بعد از اعمال تون شیدر

برای ساخت بازی با Toon Shader باید چیکار کنم ؟

در ایران هیچ اقدامی برای ساخت استودیو بازی ساده هم نداریم ! چه برسد که بخواهند متخصص تون شیدر و کد نویس شیدر استخدام کنند !

اما ما برای شما، دوره تخصص افکت و شیدر ها را آماده کرده ایم!! منتظرمان باش

کدام بازی ها با تون شیدر ساخته شده اند ؟

معمولا بیشتر بازی های انیمه ای با تون شیدر ساخته میشوند. در ادامه ، عکس هایی از بازی Genshin impact قرار داده شده تا خودتان تون شیدر را بهتر ببینید و درک کنید. برای بهتر فهم کردن تون شیدر و افکت تون و… میتوانید بازی را دانلود و اجرا کنید . گیمر بودن برای بازی ساز شدن کمکتون میکنه 🙂

نمایی از گیم پلی بازی گنشین ایمپکت که با یونیتی ساخته شده است | تون شیدر

سود ساخت این بازی ، به اندازه یک دهم فروش و صادرات کل نفتی ایران برابری میکنه ! اگر درآمد 100 بازی پردرآمد ژاپن رو بررسی بکنیم ، بیشتر از صادرات هر ثروت و دارایی در دنیا مانند طلا و نفت و… سود داره . جمله معروف “علم بهتر است یا ثروت” را اینطور به بچه هامون یاد بدیم:

علم ( مانند ساخت بازی و تولیدکننده بودن یا… ) بهتر است یا ثروت ( مانند نفت یا … ) همانطور که دیدید ، علم بهتر از ثروت هست … به قول حاج آقا قرائتی، علم داشتن مدرک نیست ! علم یعنی اینکه یک بوته گوجه در ایران 30 گوجه و در چین 70 تا گوجه میده … 

این مقاله اپدیت خواهد شد . اگر سوال یا مشکل یا ایرادی بود در بخش نظرات همین مقاله بگویید . هرگونه کپی برداری از عکس ها و متون این مقاله هم ممنوع و حرام است . 

فعلا آموزش های ما را از نماشا دنبال کنید: کانال مدار سی سی جی در نماشا

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا